Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 10. 2009

Výstavy hub

Výstavy hub

Severočeská pobočka České botanické společnosti uspořádala 12. – 13- září 2009 dvoudenní podzimní exkurzi do Národního parku České Švýcarsko. Cílem exkurze byla pozdně letní květena, poznávání mechů, lišejníků a hub. Správa CHKO Labské pískovce projevila zájem o uspořádání výstavky nalezených hub a tak většina účastníků sbírala především houby.

Byl to úkol velice těžký, protože suché počasí se na růstu hub podepsalo a tak exkurze směřovala do vlhkých roklí Kyjovského údolí a Čedičového vrchu u Všemil. Za dva dny bylo nalezeno na 80 druhů, z nichž se některé podařilo instalovat ve vstupní hale Správy CHKO Labské pískovce. Výstavka zde trvala tři dny a poté se některé zachovalé houby (především chorošovité) převezly do zemědělské školy v Děčíně Libverdě.

Zde se konala tradiční zemědělská výstava s ukázkami zemědělské mechanizace a zahrádkářských výpěstků. Obohacením byla výstavka hub, která se setkala s neobvyklým zájmem všech návštěvníků. Obecné povědomí, že „nic neroste, protože je sucho“ bylo vyvráceno přehlídkou 50 rozmanitých druhů s velkolepou ukázkou osmi velikých křemenáčů. Ty byly sice zpod klobouku značně ožrané od slimáků, ale jejich instalace v přepravce s rašeliníkem vyvolávala u návštěvníků obdiv i pochybnosti o „živém“ materiálu .

V souvislosti s výstavkou byla poskytována návštěvníkům mykologická poradna, v níž se návštěvníkům dostalo poučení o jedovatých i nejedlých dvojnících běžně sbíraných druhů. Lidé se také chlubili svými zkušenostmi v houbaření a úspěchy ve sběru hub, když rostly, nebo se ptali na druhy, s nimiž se setkali a chtěli poznat jejich název a případnou užitečnost.

Další výstavka, na níž se podíleli především chomutovští botanici, byla 2.-3.října v Chomutově, rovněž jako součást přehlídky výpěstků místních zahrádkářů.   Okolí Chomutova bylo velmi suché a tak se podařilo sesbírat jen 35 druhů, které byly doplněny sběry z Krušných hor od Petrovic na celkových 40 druhů. Společně s houbami byly vystavovány ukázky léčivých bylin a fotografie hub. 

PaedDr. Jiří Roth

 

Náhledy fotografií ze složky Výstavy hub v roce 2009